Trendspaning i LA đŽ
Jag Àr nyss hemkommen frÄn Los Angeles, denna mycket roliga, underhÄllande stad. Dels underhÄllande för att allt kÀnns som i en film, och dels för att det bubblar av mat och matinspiration frÄn jordens alla hörn. Tycka vad man vill om hur den amerikanska kulturen pÄverkar oss, men saker tenderar ofta att passera hÀrigenom innan det trendar i vÀstvÀrlden. SÄ vad Àr det för mattrender pÄ gÄng dÀr borta? HÀr kommer nÄgra spaningar.
đŽ Mer frukt och grönt, mindre kött. Den hĂ€r trenden Ă€r hĂ€r för att stanna och ger mycket ringar pĂ„ vattnet. Det kommer tryckas mycket pĂ„ hur otroligt nyttigt och mĂ„nga hĂ€lso-egenskaper alla grönsaker.
đŽ Den vegetariska trenden Ă€r fortsatt stark. Vi behöver inte lĂ€ngre animaliska produkter för att fĂ„ i oss protein. Bönor, tofu, quinoa och överlag en tydlighet pĂ„ vad mĂ„nga proteinkĂ€llor vi har runtomkring oss.
đŽ Fritera mera
Friterat Àr gott, men inte sÀrkilt hÀlsosamt. Och hÀlsa Àr och förblir pÄ tapeten sÄ dÄ fÄr vi hitta nya vÀgar. T. ex kan man anvÀnda en Air fryer, dÄ anvÀnds luft för att fÄ till den rÀtta krispiga frityrkonsistensen.
Ăven att fritera i kokosolja Ă€r poppis (dĂ„ jag vill inflika att framförallt sötpotatispommes blir vĂ€ldigt bra med kokosolja)
đŽ Soppor
Att dricka slÀta soppor i mugg har blivit hippt. Det kÀnns knappast som en nyhet men verkar ha tagit över stafettpinnen frÄn juice-drickandet som bantningsform.
đŽ Nyttigt kaffe & te
Kallbryggt, smaksatt, proteinberikat eller spetsat med blÄ alger eller gurkmeja? Bara att vÀlja och vraka.
đŽ Alkoholfria drinkar
Det Àr vÀl ÀndÄ en hÀrlig trend! Kul!
đŽ Charmen med tarmen
Det Àr inte bara titeln pÄ en bÀstsÀljande bok utan Àven en stark trend. Hur vÄra tarmar mÄr, hur de pÄverkas av vad vi Àter och hur de i sin tur pÄverkar hur vi mÄr. Mycket uppmÀrksammad forskning som visar pÄ samband mellan psykisk hÀlsa, allergier och att vÄrt vÀlmÄende överlag gÄr hand i hand med vÄr tarmverksamhet.
Det för oss till nÀsta trend
đŽ Mindful eating
Vad vi Àter och vart det kommer ifrÄn Àr viktigt, men nu fokar vi Àven pÄ HUR vi Àter. Mindful eating, det vill sÀga att Àta lÄngsamt, medvetet, smaka och att tugga maten ordentligt. AlltsÄ motsatsen till att Àta pÄ sprÄng och ta nÄgot i farten. BÄde vÄra tarmar och vÄr stressnivÄ tackar oss för den hÀr punkten.
đŽ Du Ă€r vad du Ă€ter
Mat har blivit lifestyle och det skall visas upp frÄn vÄr bÀsta mest tjusiga sida pÄ alla vÄra sociala medier. En trend som jag personligen redan tycker att vi har tröttnat pÄ, men att mat och alla aktiva matval vi gör symboliserar vilka vi Àr, det tror jag dÀremot Àr hÀr för att stanna.
đŽ Trendiga livsmedel - gamla godingar
avokado
kÄl, och fortfarande mycket fokus pÄ grönkÄl
saffran &
gurkmeja
fet yoghurt
kikÀrter
blÄbÀr
mandel, frön & nötter
alger och sjögrÀs
allt med probiotika (kimchi, miso, kefir, etc.)
blomkÄl
kokosnöt
linfrö
vattenmelon.
đŽ Trendiga livsmedel - nya godingar
Teff & Kaniwa - gröda frĂ„n Ăstafrika respektive Sydamerika som spĂ„s bli den ânya quinoanâ
Maca som vÀxer högt upp i Anderan och nu sÀljs som ett trendigt, dyrt afrodisiakum som höjer fertiliteten.
Insekter som proteinkÀlla.
Timut - en krydda, nÀrmare bestÀmt peppar frÄn Nepal. Mycket god och poppis!
Ghee -anvÀnds ofta i det indiska köket och Àr smör i sin renaste form. Smöret fÄr sjuda bort allt vatten. Smöret blir dÄ laktosfritt och klarar sig i rumstemperatur. Kan göras sjÀlv eller köpas.
đŽ Mat frĂ„n vĂ€rlden:
Hawaii - PokĂ©bowl slog stort, och nu fortsĂ€tter mat frĂ„n Hawaii att influera oss. Exotiska frukter, kryddor, fiskâŠlite som sushi i en enklare form.
Filippinsk mat med influenser frÄn det spanska, kinesiska och malaysiska köket verkar bli vÄr nya Thai-mat.
Nordafrika - kryddor, lammgrytor, röror, kryddig tomatsÄs och smaker som kummin, koriander och kardemumma.
Korea - och dÄ framförallt Sydkorea. DÀr anvÀnds den heta sÄsen Gochujang som spÄs bli lika stor som Sriracha. Guchujang anvÀnds t. ex i Bibimbap och Kimchi.
đŽ Restauranger erbjuder mer och mer hemkörning, samt att det poppar upp fler budfirmor som specialiserar sig pĂ„ hemkörning av just restaurangmat.
MÄnga stora modemÀrken och inredningsbutiker har Àven börjat samarbete med restauranger för att locka till sig kunder som gÄtt över till nÀthandel. Man erbjuder mer upplevelse under shoppingrundan i form av mat för att locka till sig kunderna.
Den hĂ€r listan kan pĂ„gĂ„ lĂ€nge, men jag stoppar hĂ€r. DĂ€remot vill jag gĂ€rna höra om ni har nĂ„gra egna spaningar, ös pĂ„ i sĂ„dana fall đ
/Kristin
HjÀlpte det hÀr?
Bli den första som tycker det · dela gÀrna vidare