Ännu mer snö och en god varm soppa
Ännu mer snö och en god varm soppa
Valde att jobba hemifrånidag, vågade inte utmana vädergudarna för att ta mig kommunalt till jobbet. Tror att jag gjorde rätt val. Men jag gick ut en promenad i busvädret i alla fall, har man bestämt sig så har man, och jag har bestämt mig, jag ska gå ner i vikt.
Frukost - miniyoughurt med havrekli
Lunch - omelett av 2 ägg, rökt skinka och lite riven Västan 5%, en skål miniyoughurt
Middag - Currysoppa med kycklingkött.
Gjorde gräddcurrysås med kyckling och kokt ris till familjen, men sparade undan lite kycklingkött till mig och hittade på denna soppa.
Fräste charlottenlök och vitlök i minimalt med olivolja, lät curry madras, sambal oelek och lite tomatpuré fräsa med. Hällde i minimjölk och smulade ner en halv tärning lågfett hönsbuljong. För att det skulle bli lite fylligare soppa spädde jag maizena i vatten och hällde i, sen la jag i kycklingbitarna som var rester av det vi grillade i förrgår. Åh vad gott det var med soppa, det har jag inte ätit på flera veckor.
Totalt -7 kilo efter 18 dagar. Idag är dag 19
Hjälpte det här?
Bli den första som tycker det · dela gärna vidare