Välj rätt kräftor
Nu stundar kräfttider! Vilka kräftor väljer du? Fånga och koka själv, köpta färska eller frysta. Hur du än vill ha just dina kräftor finns det några bra saker att tänka på.
Lyxa till det med goda kräftor - helst färska, svenska kräftor. Visst är de lite dyrare, men mycket godare. Vill du hålla nere kostnaderna, dra hellre in på något annat håll, till exempel billigare dryck eller tillbehör.
Kalla men inte iskalla
Servera kräftorna läckert upplagda på ett stort fat, eller på flera mindre fat använd. Ett tips är att tänka att alla ska nära till kräftorna på bordet.
Dekorera de upplagda kräftorna med små knippen av krondill.
Kräftorna ska förvaras i kylen fram till servering. Ta fram dem bara en liten stund innan du ska servera dem.
Mättande meny för kräftskivan
Vill du vara säker på att alla gäster blir mätta och belåtna? Bjud på en festligt tre rätters meny som matchar kräftorna!
Förrätt
Kantarelltoast
Huvudrätt
Västerbottenostpaj
Dessert
Pannacottapaj
Tips!
Servera ett gott bröd och en fräsch sallad till huvudrätten.
Visste du att...
Förr i tiden släpptes kräftfisket fritt en speciell dag i augusti - närmare bestämt den 7 augusti klockan 17.00. Idag är den regeln borta och den officiella kräftpremiären sägs äga rum andra torsdagen i augusti.
Fyra kräfttips!
1. 0,5 kg per person. Räkna med 0,5 kg kräftor per person, är kräftorna stora och tunga kan det gå åt mer. Självklart beror mängden kräftor även på hur mycket tillbehör (länk till tillbehör) som serveras.
2. Koka ny kräftlag. Väljer du frysta kräftor vinner du mycket på att koka en ny kräftlag. Egen kräftlag är ett enkelt sätt att piffa upptinade kräftor på. Var försiktig så att de inte blir för salta bara.
3. Tina frysta kräftor i tid. Tänk på att det ofta tar mycket längre tid att tina kräftorna än vad man tror. Tina kräftorna i kylskåp en till två dagar innan festen. Snabbtinar du kräftorna i vatten eller mikro tappar de mycket av den goda smaken.
4. För dig som gillar kräftor, men föredrar att inte pilla och skala, finns det massor med alternativ för att få njuta maximalt av de delikata skaldjuren.
Serveringstips!
Ställ fram flera skålar på bordet med olika dippsåser till kräftorna.
Hjälpte det här?
Bli den första som tycker det · dela gärna vidare