Skall vi bunkra mat och vad skall vi bunkra?
Vi bunkrar mat just nu. Handlar på oss som aldrig förr. De flesta bunkrar på grund av Corona-skräcken. Jag själv bunkrar visserligen alltid för att jag älskar välfyllda skåp. Vilken anledning man än har så är det grymt att ha en bra bas hemma i skåpen. Det underlättar vardagspusslet och sparar faktiskt mycket pengar. Sen är det såklart en trygghet om världen bjuder på oväntade överraskningar. Så fyll på skåpen men bunkra inte i panik.
Matlager
Förr fanns det faktiskt ett nationellt livsmedelslager utifall att vi skulle drabbas av något långvarigt oförutsett här i landet. Det har man inte längre, kan tyckas märkligt eftersom vi de senaste åren har pratat mer och mer om krisberedskap.
Visserligen positivt att vi inte bara förlitar oss på någon annan utan förstår att det faktiskt kan vara så att vi behöver tänka själva. Samt att vi behöver vara medvetena om att vi verkligen inte är självförsörjande utan beroende av många utomstående faktorer som kan påverkas.
Men som sagt, bunkra med sunt förnuft. Maten kommer inte att ta slut, men det är bra att ha lite extra i skåpen.
Så vad skall vi bunkra?
Mat som kan förvaras länge i rumstemperatur och som kan tillagas snabbt och energisnålt.
Mat som kräver lite vatten för tillagning eller som kan ätas direkt.
Mat som har bra energiinnehåll.
Vill man göra sig ett survival-kit så finns det såklart fullt med energität, frystorkad och torkad mat att införskaffa. Vill man däremot bara fylla på skafferi så kommer här förslag på bra bunkra-mat.
Tycker ni att det här är en obehaglig tanke, så tänk istället vad härligt fyllda skåp ni kommer ha och att ni redan nu kan planera in alla tillfällen ni skall tälta, campa och semestra i sommar.
DRYCK
VATTEN
Samt även möjlighet att tappa upp vatten i något. Det finns ihopvikbara förpackningar som inte tar så stor plats.Mejeri, enklast med mejeridryck från växtriket.
Saft, både koncentrerad och utblandad. Dels för att det är snabb energi och dels för att vattnet kan smaka si sådär.
TORRVAROR
Pasta, nudlar, gryn & ris (här finns så mycket mer än vi nyttjar, välj gärna kort koktid)
Torkade mixer - finns mycket färdigmat i torkad form.
Knäcke, kex & skorpor.
Havregryn, rågflingor & frukostflingor.
Mjukt bröd med lång hållbarhet, t.e x tunnbröd, tortillabröd .
Torkad frukt, mandel, nötter & frön.
PULVER
Soppa
Dryck
Mos
Mjölkpulver
Kaffe & te
KONSERV
Kött, t. ex köttbullar, färssås & ravioli
Fisk, t. ex makrill, tonfisk,
Grönsaker
Frukt & bär
Färdiga soppor
Linser, bönor & gryn
TÅLIGA FÄRSKVAROR
Rotsaker, kål och lök är bra livsmedel som står sig länge om de förvaras mörkt och svalt.
ÖVRIG MAT
Mjukost och andra pålägg på tub.
Sylt, kräm, fruktmos & marmelad.
Olja, buljong, salt & peppar.
FRYS
Pratar man om att bunkra på krisnivå så förbereeder man sig även på strömavbrott, men att ha en välfylld frys är självklart en bra försäkring när det finns ström.
TÄNK ÄVEN PÅ
Friluftskök som stormkök och spritkök.
Batterier
Medicin
Radio
Ficklampa
Tändstickor & stearinljus
Dunkar att tapppa upp vatten i.
Tvål, våtservetter och alkogel.
Hjälpte det här?
Bli den första som tycker det · dela gärna vidare