En riktigt bra matdag
En riktigt bra matdag
Började som vanligt med en skål miniyoggi med 1,5 msk havrekli och 1 msk krossade linfrön, det är min standard Dukanfrukost vardag som helg. Den sköljer jag ner med en kopp Nespressokaffe.
Sen gick jag ut en 20-minuters promenad vid 9 tiden och hann hem innan värsta lapphandskarna föll från skyn. Då tog jag en Yoplait miniyoggi, dels för jag var sugen, dels för att jag hade flera burkar där bäst före var idag.
Sen satte jag maken på att skära upp kallrökt lax i fina skivor, kokade några ägg, gjorde hovmästarkesella till mig och dillstuvad potatis till resten av familjen. Hovmästarkesellan var jättegod, så jag la upp receptet här på kokaihop. Jag använde Hermesetas lättströ, Apotekets julsenap och fryst dill.
Tog en Yoplait miniyoghurt till mellis, för det är viktigt att se till aldrig bli hungrig.
Till middag gjorda jag grillspett av nötytterfile, lammentrecote och rödlök som jag åt med hemgjord tzatziki. Familjen fick även chorizo och baconrullar på sina spett och de fick O'Learys pepparsås och potatiskroketter till.
Det lustiga är att jag inte är ett dugg avundsjuk på jag lagar lte "extra" till familjen, jag blir bara glad om de är nöjda med sin mat. Min egen mat kan ibland bli lite enahanda och tråkigt med minikeso till allt, men idag tycker jag att jag lyckades väldigt bra och t.o.m. undvek keson helt och hållet.
Hjälpte det här?
Bli den första som tycker det · dela gärna vidare