Kökskunskap

Ekomat eller konventionellt producerat?

Det var några månader, närmare bestämt ett halvår, sedan jag skrev blogginlägg senast. Har gått och grunnat på att ta upp bloggandet igen, så när Kristin på Kokaihop-redaktionen, skriver blogginlägget "Vad betyder egentligen ekologiskt?" går jag igång på alla fyra.

MatMymlan17 nov · 6 min
Ekomat eller konventionellt producerat?

 

Det Kristin i redaktionen på kokaihop skriver i sitt blogginlägg "Vad betyder egentligen ekologiskt?", får mig att gå igång på alla fyra.

Jag har sedan jag som tonåring på 70-talet läste Rachel Carson "Tyst vår", brunnit för naturen, miljön och odling på miljövänligt sätt. Har ni - besökare och medlemmar på Kokaihop - inte läst Rachel Carson, är det den titeln jag först och främst skulle rekommendera till individer som är måna om sin mat. Och hälsa. Och vår planet. Ni som är måna om djuren och växterna och allt levande. Den titeln är precis lika aktuell idag som när den första gången gavs ut i början på 60-talet. Boken var för mig en väckarklocka, under en epok då ungdomar ockuperade rivningshus, vänsterrörelser protesterade, "Atomkraft? Nej Tack" - knappar syntes på vartannat rockslag, Greenpeace just hade bildats och Monsanto redan hade verkat i mer än halvt sekel. Jag var i en ålder då jag var mottaglig för samhällsfrågor, miljö- och rättvisefrågor. Femtontalet år senare, då jag själv hade börjat odla ekologiskt, läste jag "Stjärnvägar" av den svenske författaren Peter Nilsson. Det var efter att jag hade läst astronomi på universitetet. Den boken stödde allt Rachel Carson skrivit i "Tyst vår".

Har ni inte läst dessa två titlar, så gör det! De är fantastiskt bra skrivna, de är underhållande och du kommer att lära dig massor.  "Stjärnvägar" finns även som e-bok. "Tyst vår" finns på antikvariat och tex på nätsajter som Tradera och Blocket. När ni har läst dessa böcker kommer ni att förstå miljöproblematiken mycket bättre. Det är inte möjligt att mina ekologiskt egenodlade morötter är giftfria, att modersmjölken är helt ren eller att man föds utan gifter i kroppen.

Det finns en hel del forskning som visar att nyttan av ekologiskt producerad mat kan ifrågasättas inom många områden. Se länkade artiklarna längst ner, där den nytta, respektive "onytta" som ekoodling utgör framgår tydligt. Eller rättare sagt visar de hur oense forkarna är om nyttan och att hur bra i ekologisk mening en vara än är framställd, finns det avigsidor man inte kommer ifrån. 

Jag har alltsedan jag var ung på 70-talet varit en miljönörd, en källsorterare och något senare blev jag komposterare. Jag har hela livet recyclat, återvunnit och lagat. Dels tack vare min övertygelse att vi lever över våra naturtillgångars kapacitet att föda oss - och dels av ekonomisk nödvändighet.

Huruvida man väljer eko eller inte beror naturligtvis på klass, tillhörighet, ekonomiska resurser och kunskap. För mig, som bor ett stenkast från och så gott som alltid handlar i Järna, antroposofins hjärta, är det ekologiska utbudet det bästa i Sverige. Trots det handlar jag relativt sällan eko. Mjölk, bananer, i perioder olika sorters sallad, väldigt ofta Saltå Kvarns sortiment, olivolja är det som är mest frekvent ekomat i mitt hem. De ekologiska bananerna på Järna hälsokost, kostar just nu hälften av vad ICA eller Coop tar för konventionellt odlade eller ekobananer. Det är inte så ofta det finns konventionellt odlade bananer där jag bor. Så eko blir det alltid om det finns, eftersom priset knappt skiljer och dessutom vill jag inte mörda bananarbetarna.

Mörda?... Just det! Ni är väl alla medvetna om vad besprutning gör med de arbetare som vistas i ångorna?

Men varför inte alltid eko om jag är så insatt som jag verkar?

Det finns flera orsaker. En är vetskapen om att medvetenheten om vilka ämnen jag stoppar i mig har större betydelse för miljö och hälsa, än om det finns ekomärkning. Det har lett till att alla helfabrikat, många halvfabrikat och alla matfetter utom rent smör, kokosolja, olivolja och rapsolja har åkt ut ur mitt kök. Smör och kokosolja är det jag använder vid upphettning och stekning. Inget annat, eftersom övriga fetter är skadliga för kroppen efter att de genomgått uppvärmning. Oliv- och rapsolja används till kall dressing och sås. Redan på 90-talet hittade jag en broschyr hos barnmorskan där farligheten med härdade fetter, som inte var rent smör, framgick. För några år sedan gick jag en utbildning där detta framgick tydligt.

Helfabrikaten är fullproppade med E-ämnen, varav många är ohälsosamma - om de inte redan är förbjudna. Där finns också sockerarter (glykoser) som är förkastliga. Och konstiga processade fetter som förstör våra kroppar. 

Även många halvfabrikat innehåller mycket hälsovådligt. Nu lever jag ju inte fullt ut som jag lär, så jag köper någon gång korv med så hög kötthalt och så lite tillsatser som möjligt, jag köper pastej ibland och andra charkvaror så som kassler och annat rökt kött. Visst, jag vet att det långt ifrån är optimalt, men det är inte stora mängder.

Den NATURELLA a-filen, eller någon enstaka gång yoghurten, smaksätts med egen sylt eller kakao och socker, plus färsk frukt.

Nyttan med att tänka och äta "ren" mat, är större än att jaga ekologiska alternativ. Vi försöker äta nyttigt, helt enkelt! Och mycket sällan mat ute på sta´n. Så gott som aldrig snabbmat som är sprängfylld med tillsatser, konstiga fetter och e-ämnen. 

En annan orsak till varför jag inte bara köper ekomat är den ekonomiska aspekten. Den som läst inledningen till min blogg, övriga blogginlägg och sett mina recept, förstår att jag med min lilla familj inte har ekonomiskt utrymme att bara handla ekologiskt.

Jag är inte heller i behov av att visa tillhörighet eller klass för att bevara min självkänsla. Snarare är det tvärtom; den kunskap jag har vill jag använda till att leva på det mest optimala sätt jag kan. Det innebär att jaga bra varor till extra låga priser. Ta tillvara och aldrig slänga.

Därför har vi ofta "lager" av vissa varor hemma. Jag passar alltid på att hamstra när tillfälligheten infinner sig.

Det allra bästa sättet att lära sig mer om hur vår livsstil och konsumtion påverkar både miljö, global uppvärmning och hälsa, är att läsa forskningsrapporter och använda sitt sunda förnuft. Tänka efter INNAN man köper och stoppar något i munnen. Det är tex mycket bättre att äta konventionellt odlad frukt och grönt i tillräcklig mängd varje dag - och minska på köttet - än att äta två ekofrukter och för mycket kött per vecka. 

Om ni läser länkarna som refererar till olika forskningsrapporter, kommer ni att upptäcka att det handlar mycket om sunt förnuft och oprocessad, ren mat.

(Eko)länkar:

http://www.dn.se/ekonomi/din-ekonomi/darfor-ar-ekomaten-sa-dyr/

http://www.aftonbladet.se/matvin/article10937740.ab                                          

http://www.svd.se/nyttig-eller-giftig-odlarna-tvistar-om-ekomaten

http://www.expressen.se/halsoliv/halsa/myten-om-ekomat--sa-nyttig-ar-den-egentligen/

Hjälpte det här?

Bli den första som tycker det

Kommentarer · 0

Har du ett eget knep?