Kökskunskap

Dagens middag, en annorlunda familj!

Dagens middag, en annorlunda familj!

RebeckaJansson11 mars · 2 min

Dagens middag: Kålsoppa

Det kan låta underigt att vi äter det idag, för det är ju inte mârten, eller hur??? Men så har vi gjort i alla tider, vi struntar i vad traditionerna har att säga ;)

På vårat julbord så dignar det givetvis av en massa smaskiga maträtter, t.ex. janssons frestelse, köttbullar, korv, rödbetssallad, omelett med svampstuvning, mormors supersmarriga sallad och en massa mer men ni fattar nog :) Hmm kanske borde lägga ut ett recept på den där salladen så ni också får ta del av den smakupplevelsen :D Ska fundera på det!

Det där lät ju som ett ganska normalt julbord tycker jag.. Och det är det i våran familj men kanske inte för andra för alla är ju uppväxta i olika familjer. Hur ser just erat julbord ut? Men som sagt så kan vi svänga ihop en Janssons frestelse mitt i sommaren om vi känner för det för i våran familj anser att det inte alls är konstigt. Vi kan även göra kålsoppa när som helst och ibland så hoppar vi över påsklunchen och köper en smörgåstårta istället!

Alla är ju olika och smaken är som baken! Kommentera hur era traditioner och middagar kan se ut :)

Ha en solig dag på er alla! Kram Rebecka

Hjälpte det här?

Bli den första som tycker det

Kommentarer · 0

Har du ett eget knep?