I onsdags var jag på studiebesök på bolaget och det va faktiskt riktigt intressant. Jag fick smaka på lite alkoholfria drycker och det va ett mousserande persikovin som jag gillade extra mycket. Sen så köpte jag med mig en flaska Tosselli hem och det smakar blommor, honung och päron! Jag fick också lära mig att ska man servera vin till en dessert så ska vinet vara sötare än desserten för annars kan vinet upplevas som surt!
Denna helgen ska jag baka kärleksmums och muffins med chorizo och rosmarin, jag ska även göra en tårta på söndag med en bild av en varg. Men innan det så ska jag ut på mârten och gå på marknaden, äta kålsoppa och åka massor av karuseller!
I skolan har jag provat massor av recept som jag ska dela med mig av! Lingonfromage, saltimbocca med basilikasås, heta räkor och plommonspäckade järpar med champinjonsås :D
Jag ska berätta för mig hur det går på middagshjälpen också.. Jag vill så gärna ha grytan för det är det enda ja vill ha som finns i poängshoppen nu! Men det finns bara 5 grytor kvar så jag vet inte om jag hinner få någon för det fattas 22,500 poäng :( Men vill ni kolla in så är adressen http://www.middagshjalpen.se/start och där får du många frågor och tips om matlagning!