Kokaihop logoKokaihop logo
bild av Kokaihop

Dags att sätta glöggen

av Kokaihop
2017-November

Vänta inte för länge med att sätta glöggen om du vill ha din egen goda glögg till julhelgen. Senast den 31 oktober behöver du sätta igång om du vill få din glögg klar lagom till Lucia.

Glögg tillredd på traditionellt sätt går bra att spara och blir bara godare med tiden. Helst ska den lagras i ett helt år. Men självklart går det utmärkt att avnjuta glöggen långt tidigare än så.

Fyra glöggfavoriter:

Hemgjord glögg

Julglögg

Glögg i jäsrör

Glögg

 

KURIOSA

Ordet glögg kommer av glödga som betyder uppvärma. Utrycket glödgat vin möter vi för första gången i Sverige år 1609. På kontinenten lämnade man allt eftersom bruket att dricka kryddat varmt vin, men i Sverige lever det kvar än idag. I kokboken Den svenske kocken från 1837 kan vi läsa följande recept på just glödgat win:

"Vanligt rödt win uppkokas med något muskotblomma, kanel och kryddnejlikor, jämte nödigt socker och antändes. När det slutat brinna, silas det och drickes varmt."

Källa: Vinochsprithistoriskamuseet.se

 

    Kokaihop är Sverige största community för hemmakockar. Hitta inspiration, samla dina favoritrecept och dela med dig till vänner.

    Börja prenumerera på vårt nyhetsbrev

    © 2024 Lifespire Group AB