Potatis och purjolökssoppa
Recept av Med hjärtat i köket
INGREDIENSER
portioner/st.
| 6 st | medelstora potatisar |
| 2 st | gula lökar |
| 1 st | stor purjolök |
| 1 liter | grönsaks eller hönsbuljong |
| 2 dl | grädde |
| 1 paket | bacon |
| 1 nypa | salt |
| 1 nypa | vitpeppar |
GÖR SÅ HÄR
- 1. Skala och skär potatisen i bitar. Rensa purjolöken, skär i strimlor och tvätta från eventuellt grus som kan samlas i den. Skär lökarna fint. Spar lite purjolök att ha på soppan.
- 2. Fräs potatis och all lök i olivolja i en kastrull stor nog att rymma soppan. Låt allt mjukna i kastrullen utan att ta färg.
- 3. Späd med buljongen (jag börjar med ca 9 dl för att se hur konsistensen blir på soppan då det är lättare att späda ut den om den blir för tjock). Koka allt mjukt i ca 20 minuter och mixa sedan med stavmixer (eller vispa hårt med vanlig visp) till önskad konsistens på soppan. Tycker du om den slät eller med lite tuggmotånd? Känn dig för helt enkelt!
- 4. Häll sedan i grädden och låt koka lätt i ett par minuter. Smaka av med vitpeppar och salt. Känns soppan för tjock, späd då av med lite utav den sparade buljongen.
- 5. Strimla baconet fint och fräs i stekpanna. Toppa soppan med baconfräset och den sparade purjolöken.
Serveringsförslag: Servera med ett gott bröd till. Smaklig måltid!
Skapat 2012-06-25 av Med hjärtat i köket, 2636 visningar, 142 utskrifter.
DELA MED DIG AV RECEPTET TILL ANDRA
Bädda in: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.
Länka:
Kokaihop-länk:
Stäng
Tipsa en vän
Stäng
Bädda in
Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.
Förhandsvisning
KOMMENTARER
Stäng
Kommentera receptet
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.LIKNANDE RECEPT
-
Potatis- och purjolökssoppaEn enkel men god soppa
-
Potatis och purjolökssoppaen enkel och god soppa!
-
Potatis och purjolökssoppaGod och mättande soppa som värmer mage...
-
Krämig potatis- och purjolökssopp...Varmt och gott i höstrusket.
-
Timjandoftande potatis- & purjolö...En god variant på den klassiska Potati...
-
Potatis- och purjolökssoppa med b...En klassisk soppa i ny variant! Lite e...
-
Kantarell- och purjolökssoppaMustig svampsoppa!
-
RäksoppaEn god och mustig räksoppa.
