Lime och vitchoklad tårta
Recept av Cathis Undsjö
INGREDIENSER
| 1 paket | tårtbottnar |
| 1 paket | frysta jordgubbar |
| 1 st | färsk lime |
| 1 cl | Champis eller Pommac eller champange |
| 4 dl | vispgrädde, ca |
| 120 gram | vit blockchoklad, ca |
| 2 dl | färska jordgubbar |
| 30 gram | vit blockchoklad |
Tårtan som alltid finns på vårt midsommarbord!
Typ: Dessert
Kök: Övrigt/Vet ej
Tillagning: Övrig
Etiketter:
Midsommar
GÖR SÅ HÄR
- 1. Värm vispgrädden och den vita chokladen i en kastrull. Chokladen ska smälta, men undvik att grädden kokar upp. När chokladen är smält och ihoprörd med grädden, ta av från plattan och låt svalna.
- 2. Har du en köksassistent - vispa grädden på en gång, det tar evigheter för den att bli klar. Om du inte har en maskin eller människa som kan vispa åt dig, låt grädden svalna så länge!
- 3. lägg tårtbottnarna på ett fat, lägg undan en botten. Har man bakat egen tårtbotten : Skär kakan i två bitar, så att den undre delen är ca dubbel så tjock som den övre. Den tjocka bottnen måste ligga underst!
- 4. Lägg de frysta jordgubbarna i en skål och när de har mjuknat litet, mosa dem så att de blir mer "smet-artat".
- 5. Riv skalet och pressa saften från en lime, rör ner i jordgubsröran.
- 6. Tillsätt en ganska rejäl skvätt champis/pommac/champange i jordgubbsröran. Jag använder Champis, eftersom jag brukar bjuda minderåriga på tårtan..
- 7. Bred ut jordgubbsröran på tårtbotten och lägg på locket.
- 8. Om du inte redan har vispat grädden, gör det nu. Det tar evigheter, så ni har inte gjort fel om det har gått 10 minuter och konsistensen inte har ändrats nämnvärt. När grädden är vispad, bred den över locket på tårtan.
- 9. Riv vit choklad över tårtan, och lägg på färska jordgubbar skurna i halvor.
- 11. Serveras med fördel efter att ha stått i kylskåpet ett par timmar, men ät upp den inom 2 dagar!
Serveringsförslag:
Dryckestips:
Skapat 2008-09-06 av Cathis Undsjö, 3801 visningar, 15 utskrifter. Källa: Något matlagningsprogram när jag var liten
DELA MED DIG AV RECEPTET TILL ANDRA
Bädda in: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.
Länka:
Kokaihop-länk:
Tipsa en vän
Bädda in
Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.
Förhandsvisning
KOMMENTARER
Inga kommentarer
Kommentera receptet
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.LIKNANDE RECEPT
-
Vit chokladmousse med limemariner...Väldigt gott!
-
JordgubbstårtaMin egna lilla variant av en berömd oc...
-
Amandas födelsedagstårtaUnderbar till kalas!
-
GinoEn klassisk efterrätt, och så god!
-
GräddtårtaEn snabb och enkel gräddtårta som pass...
-
Hjärtans bakelserÖverraska någon du tycker om med dessa...
-
Prinsessans enkla JordgubbstårtaPassar både stora och små prinsessor!
-
Jordgubbsmousse med vit chokladSnabb dessert med vit choklad och jord...
