Recept av Mokka

Vackert Bröd med tomat och oliver

Foto av: Mokka

Soltorkade tomater och svarta oliver lyser upp det här brödet. Går också bra att göra med enbart tomater eller oliver. Snabbare och enklare än det verkar av den långa instruktionen :)

Typ: Bröd Kök: Spanien Tillagning: Ugn

Betyg: 5.0/5 (1 röster, 0 kommentarer)

Klicka på den stjärna (1-5) som motsvarar det betyg du vill ge.

Det är gratis och tar en minut!

Du har nu fått ett smakprov på en av nätets bästa receptsamlingar. Bli medlem för att se hela recepten och många fler funktioner. Det är gratis och helt utan   förpliktelser. Välkommen!

Gör så här

  1. Rör jästen med saltet och lite av vattnet.
  2. Blanda sedan i oljan och därefter mjölet, lite i taget. Degen ska vara en aning klibbig. Arbeta degen väl, gärna i maskin.
  3. Skär tomaterna i små bitar och dela oliverna i halvor. Vänd ner dem i degen.
  4. Låt degen jäsa 45 minuter under bakduk.
  5. Smörj 2 teflonformar med olja, gärna oljan från de soltorkade tomaterna.
  6. Häll upp degen på mjölat bakbord och dela den i 2 delar. Forma dem med lätt hand till lämplig storlek för formarna.
  7. Lägg dem i formarna och skåra dem djupt ned med en vass kniv. Mjöla kniven då och då.
  8. Doppa ett pekfinger i olja och tänj ut skårorna, så att de ej sjunker ihop under den fortsatta jäsningen.
  9. Jäs nu bröden under duk i ytterligare 45 minuter. Sätt ugnen på 225 grader efter ett tag.
  10. Sätt in formarna i ugnen, på näst nedersta falsen.
  11. Minska genast ugnstermostatet till 200 grader och låt bröden gräddas i 35-40 minuter. Verkar bröden bli för mörka mot slutet av gräddningen, täck dem med en bit bakpapper.
  12. Efter 35-45 minuter i ugnen, knacka lätt på bröden - hörs ett ihåligt ljud är de klara. Du kan ändå låta dem står kvar i avstängd ugn ytterligare 5-10 minuter.
  13. Tag bröden ur formarna och lägg dem på galler att svalna, utan bakduk. Låt dem helst vila till morgondagen, utan att skära i dem.

Serveringsförslag

Enda pålägget är smör och en god ost.

Dela

Nyhet: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.
Länka:
Kokaihop-länk:


Kommentarer till Vackert Bröd med tomat och oliver

Skriv en kommentar


Recept liknande Vackert Bröd med tomat och oliver

Information

  • Källa: eget
  • Skapat 2008-09-20 av Mokka, 2528 visningar, 24 utskrifter.

Bilder

Foto: Mokka

Foto: Mokka

 

Foto: Mokka

Foto: Mokka

 
 

Kokböcker

Och 18 till...

Recept till din mobil

Vill du få detta recept på Vackert Bröd med tomat och oliver direkt till mobilen? Skicka koka 609033 till nr 72500 för att få detta recept som ett MMS.
Kostnad 5 kr + ev. trafikavgift.

Stäng

Ladda upp foto

Obs! Bilden måste vara din egen.

Bildkommentar
Stäng

Spara i kokbok


Stäng

Tipsa en vän

Stäng

Bädda in

Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.

Förhandsvisning

Stäng

Lägg till i meny


eller ange






Stäng

Kommentera receptet

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.
Stäng

Ladda upp film

Obs! Videon måste vara din egen.

Titel
Beskrivning

Heta ämnen just nu

Från forumet

Från bloggarna