Rabarber- russinkaka á la tarte tatin
Recept av Kurisutina
INGREDIENSER
portioner/st.
| 125 gram | rumsvarmt margarin |
| 1,5 dl | socker |
| 1 st | ägg |
| 2,5 dl | vetemjöl |
| 1 tsk | bakpulver |
| 2 tsk | vaniljsocker |
| 50 gram | margarin |
| 1,5 dl | socker |
| 1 liter | (ca 400 g ) rabarberbitar |
| 1 dl | russin |
| 0,5 tsk | kanel |
| 0,5 tsk | kardemumma |
| 1 msk | potatismjöl |
GÖR SÅ HÄR
- 1. Sätt ugnen på 175 grader. Lägg tärnad margarin i en stekpanna av gjutjärn (24 cm) och ställ pannan i ugnen. När margarinet har smält strö över 1 dl socker och ställ pannan i ugnen igen i ca 15 minuter så att sockret fått lite färg.
- 2. Ta ut och lägg på rabarberbitar och russin. Blanda resten av sockret (0,5 dl ) med kanel, kardemumma och potatismjöl. Strö över rabarber/russin.
- 3. Gör täcke: Vispa ihop margarin och socker. Tillsätt ägg och vispa lite till. Blanda vetemjöl med bakpulver och vaniljsocker. Kavla ut degen med hjälp av vetemjöl så att den är lite större en stekpannan. Ta stekpannan och lägg snabbt degen över och stoppa degen runt kanten med kniv. Var försiktig pannan är varm! Gör små hål på degen.
- 4. Ställ pannan i ugnen i 175 grader och grädda ca 25-30 minuter. Ta ut kakan och låt svalna en stund. Lossa kanterna med kniv. Lägg en uppläggningfat över och vänd kakan snabbt. Servera med vaniljvisp.
Skapat 2011-05-08 av Kurisutina, 516 visningar, 6 utskrifter.
DELA MED DIG AV RECEPTET TILL ANDRA
Bädda in: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.
Länka:
Kokaihop-länk:
Stäng
Tipsa en vän
Stäng
Bädda in
Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.
Förhandsvisning
KOMMENTARER
Stäng
Kommentera receptet
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.LIKNANDE RECEPT
-
Smulpaj med rabarberEtt recept på rabarber så här i rabarb...
-
Jordgubb- och rabarberpaj med cas...Älskar smaken av kardemumma!!
-
Rabarberpaj med gräddeMums så gott.
-
BärpajEn enkel och god bärpaj, som passar ti...
-
Rabarberpaj med smak av mandelRabarber och mandel i fräsch sommarpaj...
-
RabarberpajEnkel och knäckig rabarberpaj
-
RabarberpajÄnnu en rabarberpaj :-)
-
rabarberpajgod smul paj
