Kladdkaka med smulig chokladkolatopping

Recept av Martina

INGREDIENSER

portioner/st.
Kaka:
200 gram  smör
200 gram  mörkchoklad
4 st  ägg
2 dl  strösocker
2,5 dl  vetemjöl
1 krm  salt
Topping:
75 gram  smör
0,75 dl  socker
0,75 dl  ljus sirap
1 dl  vispgrädde
2 msk  kakao
2,5 dl  smuliga frukostflingor, exempelvis Start
Betyg: Bli först med att betygsätta Kladdkaka med smulig chokladkolatopping!

variation från vanlig kladdkaka

Typ: Kakor
Kök: Skandinavien
Tillagning: Bakat

 

GÖR SÅ HÄR

  1. 1. Smörj en rund bakform med löstagbar kant, cirka 24 cm i diameter. Smält smöret till kakan i en bunke i mikron. Bryt ned chokladen i mindre bitar och smält försiktigt. Blanda till en jämn smet.
  2. 2. Vispa upp äggen lätt tillsammans med sockret och rör ned chokladsmeten. Blanda mjöl och salt, rör ned i smeten och blanda till en jämn massa. Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen i 200 grader i 14 minuter. Låt svalna helt.
  3. 3. Lossa kakan ur formen. Smält smöret till toppingen i en tjockbottnad kastrull. Rör ner socker, sirap, vispgrädde och kakao och låt koka upp.
  4. 4. Koka under omrörning på medelvarm platta tills kolan tjocknat och det blir en ”gata” när man drar sleven längs med kastrullens botten. Använd gärna en termometer. Kolan är klar vid 114 grader
  5. 5. Dra kastrullen från plattan och rör ned flingorna i kolan. Bred smeten i ett jämnt lager ovanpå kakan och låt stelna

Skapat 2008-01-25 av Martina, 2809 visningar, 13 utskrifter.

DELA MED DIG AV RECEPTET TILL ANDRA

Bädda in: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.

Länka:

Kokaihop-länk:

Stäng

SPARA I SAMLING


Stäng

SPARA RECEPTET I INKÖPSLISTAN

Inköpslista

200 gram  smör
200 gram  mörkchoklad
4 st  ägg
2 dl  strösocker
2,5 dl  vetemjöl
1 krm  salt
75 gram  smör
0,75 dl  socker
0,75 dl  ljus sirap
1 dl  vispgrädde
2 msk  kakao
2,5 dl  smuliga frukostflingor, exempelvis Start


Ta mig till inköpslistan
Stäng

Ladda upp foto

Obs! Bilden måste vara din egen.

Bildkommentar
Stäng

Tipsa en vän

Stäng

Tävlingar


Stäng

Bädda in

Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.

Förhandsvisning

Stäng

Lägg till i meny


eller ange






Stäng

Ladda upp film

Obs! Videon måste vara din egen.

Titel
Beskrivning

KOMMENTARER

Inga kommentarer


Stäng

Kommentera receptet

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.

Fredagsmys (taco fyllda paprikor)

Dagens recept: Är jämt så trött på fredagskvällen men vill ibland ändå ha riktig mat och gärna något lite festligare. Denna rätt gjorde jag i två steg, förberedde på morgonen och så det var bara att stoppa in den i ugnen när vi kom hem. Så skönt och det blev gott!

 

Den perfekta ostbrickan

Mobilt: Med Ostbrickan-appen för iPhone skapar du enkelt den perfekta ostbrickan utifrån antal personer, tillfälle och smakstyrka. Sök på "ostbricka" i App Store eller klicka här.

 
  • Fira in våren till Valborg

    Tema: Sill, skumpa och grill. Välkomna våren med stil.

     
  • Vinnare i Las Moras recepttävling

    Nyheter: Ylva Bergqvist är vinnaren i Las Moras recepttävling. Vinnarreceptet hittar du här.

     
  •