Frukostbullar med kirskål

Recept av Anel-Nevs

Recept: Frukostbullar med kirskål

INGREDIENSER

portioner/st.
Betyg: Bli först med att betygsätta Frukostbullar med kirskål!

Använd ditt ogräs i trädgården tidigt på våren att lägga i bl.a. bröddegen. Godast blir det med toppbladen av den spädaste kirskålen. Blir 20-26 bullar. Mindre bullar kan man äta till soppa.

Typ: Bröd
Kök: Skandinavien
Tillagning: Bakat
Etiketter: till frukost, till soppa, små kuvertbröd, örtbröd

 

GÖR SÅ HÄR

  1. 1. Skölj kirskålen. Rensa bort stjälkar från späda kirskålsblad. De behöver inte förvällas. Smula ner jäst i degskålen. Rör ut jästen i kallt vatten. Tillsätt salt, olivolja och honung. Rör ner kirskål (hela bladen, ej mixade sönder) och rågsikt. Sist rör du ner vetemjöl, lite i taget tills degen är smidig.
  2. 2. Jäs 50-60 min. under bakduk. Sätt ugnen på 225 grader. Tag upp degen på mjölat bakbord och dela i fyra delar. Dela sedan varje del till den bullstorlek som önskas, ca 6 st av varje del. Rulla till bullar och lägg på mjölad plåt. Låt jäsa ca 20 min. under bakduk. Grädda i uppvärmd ugn ca 15 min. Ev. penslar du dem med kallt vatten, när de är färdiga. Låt svalna under bakduk.

Skapat 2011-05-21 av Anel-Nevs, 1050 visningar, 40 utskrifter.

DELA MED DIG AV RECEPTET TILL ANDRA

Bädda in: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.

Länka:

Kokaihop-länk:

Stäng

SPARA I SAMLING


Stäng

SPARA RECEPTET I INKÖPSLISTAN

Inköpslista

50 gram  jäst
5 dl  kallt vatten
2 msk  olivolja (el. annan matolja)
1 msk  (knappt) salt
1 msk  flytande honung
4 dl  kirskålsblad
5 dl  rågsikt
8 dl  till 9 dl vetemjöl special


Ta mig till inköpslistan
Stäng

Ladda upp foto

Obs! Bilden måste vara din egen.

Bildkommentar
Stäng

Tipsa en vän

Stäng

Tävlingar


Stäng

Bädda in

Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.

Förhandsvisning

Stäng

Lägg till i meny


eller ange






Stäng

Ladda upp film

Obs! Videon måste vara din egen.

Titel
Beskrivning

KOMMENTARER


Stäng

Kommentera receptet

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.

Fredagsmys (taco fyllda paprikor)

Dagens recept: Är jämt så trött på fredagskvällen men vill ibland ändå ha riktig mat och gärna något lite festligare. Denna rätt gjorde jag i två steg, förberedde på morgonen och så det var bara att stoppa in den i ugnen när vi kom hem. Så skönt och det blev gott!

 

Den perfekta ostbrickan

Mobilt: Med Ostbrickan-appen för iPhone skapar du enkelt den perfekta ostbrickan utifrån antal personer, tillfälle och smakstyrka. Sök på "ostbricka" i App Store eller klicka här.

 
  • Fira in våren till Valborg

    Tema: Sill, skumpa och grill. Välkomna våren med stil.

     
  • Vinnare i Las Moras recepttävling

    Nyheter: Ylva Bergqvist är vinnaren i Las Moras recepttävling. Vinnarreceptet hittar du här.

     
  •