Fläskkarré med apelsin

Recept av Anel-Nevs

Recept: Fläskkarré med apelsin

INGREDIENSER

portioner/st.
Betyg: 3.5/5 (2 röster, 0 kommentarer)

Hel karrébit kokas i gryta med ett spad, som ger en gudomlig sås. Servera t.ex kokt potatis, kokta grönsaker och syltad svamp till.

Typ: Huvudrätt
Kök: Skandinavien
Tillagning: Kokat
Etiketter: hel karrébit, stek

 

GÖR SÅ HÄR

  1. 1. Putsa och torka av köttet. Gnid in köttbiten med salt och peppar. Hetta upp smör i en stekpanna och bryn karrén runtom. Koka upp coca cola, rivet skal och pressad saft av apelsinerna, rosmarinkvisten, hel svartpeppar, skalad och tunnskuren ingefära, skalad och skivad vitlök och balsamvinäger i en stekgryta. Lägg ner den brynta karrén i kokspadet. Låt det sjuda i grytan under lock i ca 1,5 tim, ca 85 graders innertemperatur. Ta grytan från värmen och låt köttet ligga kvar i buljongen 10 min.
  2. 2. Vira in köttet i alu-folie för att hålla värmen, medan såsen tillreds. Sila buljongen och häll den i en kastrull. Rör ut majsstärkelse i grädden och rör ner i buljongen. Låt såsen koka ca 5 minuter. Smaka av med socker, ev. salt och peppar. Skiva upp karrén och garnera med apelsinskivor.

Skapat 2012-03-11 av Anel-Nevs, 1032 visningar, 25 utskrifter. Källa: HJ + eget

DELA MED DIG AV RECEPTET TILL ANDRA

Bädda in: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.

Länka:

Kokaihop-länk:

Stäng

SPARA I SAMLING


Stäng

SPARA RECEPTET I INKÖPSLISTAN

Inköpslista

1,2 kg  benfri fläskkarré
  salt ogrovmalen svartpeppar
2 msk  smör
5 dl  coca cola
2 st  apelsiner
1 st  kvist färsk rosmarin
1 tsk  svartpepparkorn
2 cm  färsk ingefära
1 st  vitlöksklyfta
0,5 dl  vit balsamvinäger
5 dl  (ca) silad buljong från koket
1 dl  grädde
1 msk  maizena majsstärkelse
1 nypa  muscovadosocker
  ev. salt o grovmalen svartpeppar


Ta mig till inköpslistan
Stäng

Ladda upp foto

Obs! Bilden måste vara din egen.

Bildkommentar
Stäng

Tipsa en vän

Stäng

Tävlingar


Stäng

Bädda in

Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.

Förhandsvisning

Stäng

Lägg till i meny


eller ange






Stäng

Ladda upp film

Obs! Videon måste vara din egen.

Titel
Beskrivning

KOMMENTARER

Inga kommentarer


Stäng

Kommentera receptet

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.

Grillad marinerad fläskfilé

Dagens recept: God att grilla och servera med rostade rotsaker samt kall gräddfilssås. Räcker till 2-3 personer.

 

Den perfekta ostbrickan

Mobilt: Med Ostbrickan-appen för iPhone skapar du enkelt den perfekta ostbrickan utifrån antal personer, tillfälle och smakstyrka. Sök på "ostbricka" i App Store eller klicka här.

 
  • Midsommarmaten

    Tema: Säkra en riktigt god midsommar med de bästa recepten.

     
  • Vinnare i Las Moras recepttävling

    Nyheter: Ylva Bergqvist är vinnaren i Las Moras recepttävling. Vinnarreceptet hittar du här.

     
  •