Recept av Byhäxan

Filé Wellington - inbakad ox- eller fläskfilé

Vinn en iPod Nano med videokamera! Läs mer
  • Spara
  • Skriv ut
  • Ladda upp bild
  • Ladda upp film
  • Skicka
  • matsedel

Kockens kommentar

Lite småpillig att göra, men mycket väl värd besväret! Den första fyllningen är den ursprungliga till rätten, fyllning nummer 2 är mitt eget påfund när jag varit lite lat.

Typ: Huvudrätt Kök: Övrigt/Vet ej Tillagning: Ugn

Filé Wellington - inbakad ox- eller fläskfilé

Foto av: Byhäxan

Betyg: 4.55/5 (9 röster)

Klicka på den stjärna (1-5) som motsvarar det betyg du vill ge.

Det är gratis och tar en minut!

Du har nu fått ett smakprov på en av nätets bästa receptsamlingar. Bli medlem för att se hela recepten och många fler funktioner. Det är gratis och helt utan   förpliktelser. Välkommen!

Gör så här

  1. Putsa filén och bryn den runt om i ca 5 minuter. Salta och peppra och låt filén kallna helt, helst i kylskåp när den svalnat lite.
  2. Skala och hacka lök, vitlök och svamp. Fräs på låg värme i oljan. Tillsätt grädden och låt koka ihop. Rör ner pastejen och ställ fyllningen kallt.
  3. Eller gör den enklare fyllning nr 2. Mosa ädelosten så gott det går i grädden så den blir lite "bredbar".
  4. Sätt ugnen på 225 grader. Kavla ut smördegen så att den passar som "omslagspapper till kött och fyllning. Lägg det kalla köttet på degen och fyllningen ovanpå.
  5. Pensla ytterkanterna på degen med uppvispat ägg. Vik ihop ordentligt, nyp till i kortsidorna. Garnera med ev överblivna degremsor.
  6. Gör några hål överst i paketet. Pensla med ägg. Grädda i nederdelen av ugnen i 30-35 minuter.

Serveringsförslag

Madeirasås och rikligt med grönsaker.

Dryckestips

Vin, öl, vatten

Kommentarer till Filé Wellington - inbakad ox- eller fläskfilé

Skriv en kommentar

Recept liknande Filé Wellington - inbakad ox- eller fläskfilé

Visa fler

Information

  • Källa: flera olika - kombinerat
  • Skapat 2007-11-15 av Byhäxan, 11783 visningar, 155 utskrifter.
  • Länka:
  • Kokaihop-länk:

Recept till din mobil

Vill du få detta recept på Filé Wellington - inbakad ox- eller fläskfilé direkt till mobilen? Skicka koka 62706 till nr 72500 för att få detta recept som ett MMS.
Kostnad 5 kr + ev. trafikavgift.

Dela


Heta ämnen just nu

Från forumet

Från bloggarna

Events

26-28 feb Passion för mat, Göteborg


"Att mat är socialt och recept en sak man delar är något som Kokaihop.se avspeglar fullt ut. Här sjuder det verkligen av aktivitet bland de matkreativa medlemmarna." Internetworld Nov 2009

Följ oss på Twitter


twitter.com/kokaihop