Fisk- och skaldjursgryta
Recept av Maja
INGREDIENSER
| 1 kg | skal av 1 kg räkor el kräftor |
| 1 msk | smör |
| 1 msk | olja |
| 1 st | hackad vitlöksklyfta |
| 1 st | hackad bananscharlottenlök |
| 1 msk | tomatpuré |
| 100 gram | rotselleri i tärningar |
| 1 st | morot i tärningar |
| 2 msk | konjak |
| 1 krm | timjan, torkad |
| 1 st | lagerblad |
| 5 st | vitpepperkorn |
| 0,5 st | påse saffran |
| 1,5 liter | fiskbuljong av tärning |
| 2 dl | torrt vitt vin |
| 4 dl | vitt vin |
| 0,5 kg | Blåmusslor med skal |
| 1 st | litet fänkål |
| 1 st | bananscharlottenlök eller 3 små |
| 4 st | vitlöksklyftor |
| 1 st | lagerblad |
| 1 st | kvist bladpersilja |
| 1 krm | vitpeppar |
| 1 tsk | timjan |
| 8 dl | skaldjursfond |
| 300 gram | skalade räkor |
| 500 gram | färsk lax i kuber |
| 500 gram | hälleflundrafilé eller annan fast vit fisk |
| 0,5 kg | kokta blåmusslor |
| 12 st | mandel- eller amadinepotatis |
| 1 st | knippe färsk grön sparris |
| 1 ask | färska sockerärtsskidor |
| 2 dl | vispgrädde |
| 1 dl | vispgrädde vispad |
| 1 krm | cayennepeppar |
| 1 nypa | salt |
Besökte Akvarellmuséet i Skärhamn för en tid sedan. Restaurangen frestade med en fiskgryta som var SÅ god. Det receptet har jag inte, men har försökt göra något liknande. Koka en fond på räkskalen. Det är värt besväret.
Typ: Huvudrätt
Kök: Skandinavien
Tillagning: Kokat
GÖR SÅ HÄR
- 1. Fond: Skala räkorna och ställ kallt i kylen. Hetta upp smör och olja i en rymlig kastrull. Fräs skalen på ganska hög värme i ett par min. Tillsätt lökar, tomatpuré och rotsaker. Låt fräsa ytterligare 4-5 min.
- 2. Tag bort kastrullen från spisen. Stå inte under fläkten och ha ett lock till hands. Maka räkskalen till ena sidan. Häll i konjaken bredvid skalen och tänd på direkt. Rör om och tillsätt kryddor, buljong och vin.
- 3. Låt fonden koka sakta ca 30 min. Sila fonden och låt den koka ner till ca 7-8 dl återstår. Fonden kan kylas ner och frysas till ett senare tillfälle och användas till soppor, såser, grytor m.m
- 4. Blåmusslor: Skrubba och skölj musslorna väl. Kasta bort alla med trasiga skal och musslor som inte sluter sig när du knackar på dem.
- 5. Hacka lökarna och fänkålen. Slå olja i botten på en vid kastrull. Hetta upp och tillsätt musslor, lök och kryddor. Slå på vinet och låt koka upp.
- 6. Ta kastrullen från värmen och låt musslorna stå och dra i ca 20 min. Alla musslor ska då öppna sig. Kasta de som är slutna.
- 7. Sila av fonden och spara den till soppor, såser m.m
- 8. Skala och koka potatisen. Koka sparrisen och ärtskidorna i lättsaltat vatten. Koka upp ca 8 dl skaldjursfond med 2 dl vispgrädde. Låt sjuda i ca 15 min. Smaka av med cayennepeppar, salt och ev. mer konjak. Vänd ner den vispade grädden.
- 9. Sjud fiskkuberna i musselbuljongen i ett par min. Värm djupa tallrikar. Lägg upp potatis delad på längden i botten på tallriken med sparris och ärtskidor. Lägg på fiskkuberna, strö över räkor och lite musslor utan skal. Garnera med några musslor i skal. Häll sist över den varma soppan.
Skapat 2009-01-03 av Maja, 8901 visningar, 150 utskrifter.
DELA MED DIG AV RECEPTET TILL ANDRA
Bädda in: Bädda in hela receptet på din blogg eller hemsida.
Länka:
Kokaihop-länk:
Tipsa en vän
Bädda in
Klipp ut html-koden. Klistra in koden där du vill att receptet ska synas på din blogg eller hemsida.
Förhandsvisning
KOMMENTARER
Kommentera receptet
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera ett recept.LIKNANDE RECEPT
-
Spagetti med musslorMusslor med pasta i en ljuvlig vitvins...
-
Pasta med blåmusslor & räkorEn härlig och välsmakande pasta
-
Havskatt med blåmusslorEn lite lyxig och god fiskrätt. Går sä...
-
SkaldjurspastaEn pastarätt som gör att tystnaden läg...
-
Moules marinièresReceptet härstammar från tiden när jag...
-
Pasta med musselsåsLjuvligt gott, smakar värre för Leif s...
-
RäkwokRäkwok med het limesås.
-
Moules frites med limeaioliAtt integrera blåmussor i fiskodlingen...
