lanternan av lanternan hos kokaihop.se
lanternan

« Tillbaks till lanternan

Här kommer lilla Ludde!

Skog skog skog... överallt skog men sedan var vi framme vid Kosta Boda Art Hotel. Fasaden ser spännande ut med sina enorma glasblock och vi påminner oss själva att inte glömma av en liten kvällspromenad runt byggnaden.

Glasbruket grundades under mitten av 1700-talet av två generaler, Koskull och Staël von Holstein vars efternamns begynnelsebokstäver också gav bruket sitt namn Kosta. En av anledningarna till att det hamnade i skogen var den obegränsade tillgången till ved som behövdes för att driva ugnarna. Tanken var att Kosta skulle förse kungligheter, adels- och handelsmän med bruksglas som fönster, buteljer, dricksglas men även glaskronor.

Det dröjde decennier innan svenskarna lärde sig blåsa glas och fram tills dess kom glasblåsarna från tyska Böhmen. Efter kritiken om att glaset som producerades mest liknade annat glas från Europa anställdes i slutet på 1800-talet Kostas första egna formgivare Gunnar G:son Wennerberg. Idag är Kosta Boda en sammanslagning av flera bruk och har ett tiotal formgivare. Frågan är om det finns ett enda svenskt hem utan ett spår av Ulrica Hydman-Vallien?

I receptionen hänger en enorm ljuskrona med glasbubblor och vill man köpa den får man langa fram sisådär 2 500 000 kronor, sen ska man ju få hem den också.

Ljuskronan i foajén

Vi checkar in och går direkt till spa-avdelningen, dricker ett plast(!)glas bubbel och badar lite före middagen. Hur låter det med lättgrillad syrad hälleflundra serverad kall med räkor, gurka, samt puré på gröna ärtor?

Förrätt lättgrillad & syrad hälleflundra

Fortsättningen med halstrad angusbiff med pressad grönsaksterrine, sötbakad schalottenlök och dragonsky smakade fantastiskt.

Halstrad angusbiff

Patrik var den ende som orkade dessert, mängder med jordgubbar från Öland som serverades med hemlagad vaniljglass och italienskmaräng – som bomull runt hjärtat och spiken i kistan. Vi begav oss mot formgivaren Ludvig Löfgrens korridor och somnade som kungar övervakade av varsin dödskalle på nattygsbordet.

Skydds-skalle/ängel?

På morgonen innan frukost fick jag kaffe (från rummets egen nespressobryggare) i väntan på att Patrik skulle komma tillbaka från morgonvändorna i poolen.

Egen nespressobryggare på rummet!

Som avslutning på den superdesignade vistelsen fick vi helkroppsmassage och var redo för nya äventyr på glasbruket.

Glasugn

Glasblåsning

Skräp eller konst?

Glasblåsarverktyg

Glasfärg

/Michael

20 jul 2012, 12:45

KOMMENTARER

Vilken riktig mys runda ni är ute på:) och vilken mat!
jejjaj 10 månader sedan

Kommentera inlägget








 
Stäng

Skapa blogg


lanternan

Bor i: Göteborg

Status: offline

Medlem sedan: maj 2009

Följeslagare
131
Följer
8