lanternan
med ambition att inspirera och avskräcka...
Mingelfest
Mingelfest
Igår var det mingelfest för releasen av vår bok! Var ledig från jobbet och förberedde inför kvällen.
Håkan som har vana av bokreleaser hade förklarat läget. Vi hade bjudit in drygt 100 personer, nästan alla dök upp!
Vi bjöd på bubbel, mingel, smakprov från kokboken och försäljning av böcker. Det hela blev jättelyckat, är så otroligt glad över alla positiva kommentarer, presenter och blommor!
Här är ett par bilder från releasefesten
Vi hade hyrt Palmhuset i Trädgårdsföreningen, egentligen hade jag önskat att vi kunde varit utomhus. Men att riskera kasst väder eller i värsta fall snöstorm hade frestat för mycket på psyket. Lokalen funkade riktigt bra, känsla av grönska och skön temperatur.

Att fixa smakprov var enkelt (trodde jag...). Det var lite mer pill och tidskrävande här får jag ta åt mig och bli duktigare på att beräkna tiden. P var en klippa i bakgrunden och såg till att det fanns plock. Till sin hjälp hade han Charlotta, Pernilla och Sofie. Tack så otroligt mycket för hjälpen.

Minglande gäster


Skrivkramp? Absolut inte, jag har massa kraft kvar i handen. Så det är bara att beställa sitt exemplar, jag skriver med glädje i böckerna!
Vill man se fler bilder så rekommenderar jag http://matrepubliken.se/2011/march/mat-under-bar-himmel.html
och här
http://www.mumsfillibaba.blogspot.com/
här också!
Peter Vikström, som gjort formgivningen av boken såg till att det fanns dricka i glasen. Tack för den servicen :) Peter skötte även dokumentationen av kvällen, ser med spänning fram emot bilderna.
/Michael
P.S. Kurisutina kom förbi, med sig hade hon en fantastisk picknick-korg som var sprängfylld! Oj vilka fina saker, vet inte hur jag ska kunna tacka men kommer nog på något. Kram och kul att du kom förbi!
Postat av: lanternan den 30 mar 2011, 12:01 (5) kommentarer
En tröstande kram
En tröstande kram
Som jag berättat tidigare så har P varit i Falkenberg och jag i Göteborg den senaste tiden. Anledningen till detta är att P:s mamma, min svärmor blev riktigt sjuk för några veckor sedan. I lördags somnade svärmor, lugnt och stilla. Personalen på sjukhuset har verkligen varit fantastiska.

Längtar efter P och efter att få krama honom.
I morgon är det bokrelease och det känns både spännande och nervöst. Även om svärmor inte är med i morgon så har hon varit uppdaterad och ett stöd under hela bokprojektet. Det kändes som om svärmor och jag blev riktiga kompisar. När P och Syster K tyckte eller hade bestämt något som svärmor inte höll med om, så sökte hon medhåll av mig. Kunde ju inte annat än att hålla med, två mot två, annars blir det ju orättvist.
Saker som svärmor och jag var överens om:
Bröd ska vara vitt (P kan äta sina barkbitar själv)
Blommor är sällskap
Det ska vara rikligt!
Vi kommer sakna dig!
/Michael
Postat av: lanternan den 28 mar 2011, 21:37 (3) kommentarer
P tar han om allt
P tar han om allt
Just nu har P förfärligt mycket och egentligen borde jag vara den som tog hand om honom. Jag lyckas lite dåligt med det tyvärr.
Hoppas verkligen att nästa vecka blir lite lugnare, då är releasefesten för boken över och även mässan.
Jag ser verkligen fram emot tisdagens fest, vi ska dricka bubblor och bjuda på lite smakprov från boken.
I slutet av veckan kommer vi hålla till i Vänersborg på mässa, mer om det senare.
P:s dunderomeletter
Det finns nog få som slår P när det gäller att laga omeletter. Dom blir perfekta varje gång. Själv har jag inte tålamod och mina omeletter blir mer som äggröror :(
Tack för att du finns och styr upp allt.



P är noga med att man ska bli mätt och få i sig lite av varje. Så därför trixar han med både juice och en liten macka.

/Michael
![]() |
Hjälp P med försäljningen! |
Postat av: lanternan den 28 mar 2011, 11:32 (1) kommentarer
När katten är borta
När katten är borta
P har spenderat veckan i Falkenberg och jag i Göteborg. Det betyder att jag slarvat med matlagningen. Dessutom betyder det att jag kunnat provsmaka vad jag vill.
Fådda saker
För väldigt längesen fick jag en lampfot av AA. Eller egentligen var det av Ann Sofie, AA:s polare och numera kollega. Jag blev direkt förälskad i lampfoten, störtcool.
Sen har tiden gått och jag har haft den i bakhuvudet, man vill ju hitta en passande gardin, lampskärm och annat innan man premiärvisar.
Vet inte helt säkert men tror att det är nästan ett år sen den blev min. Nu har jag hittat ett tyg, som blev finfina gardiner en kväll. Lampskärm har jag fått låna av Maria som har mängder av spännande saker i sina lager. Skärmen är av tunna tunna trådar som trätts på skärmen.
Pricken över i:et blev en tavla jag hittade på LC:s (S:s mammas) loppis. 40 pix för en retro "hitta nemo"-tavla.

Produkttestat, chips från Tyskland.
Naturals mit Balsamico, potatischips med balsamicosmak. Jag ger dom 4 av 5 extracentimeter runt midjan.

Indiens Gold, currykryddade chips. Många lådor kommer få åka över gränsen i sommar. 5 av 5 extracentimeter!

Nu måste det bli ordning!
Varför P inte håller koll? Jag har skickat honom på säljskola, det här kommer bli finfint.

/Michael
![]() |
Nu finns den |
Postat av: lanternan den 24 mar 2011, 12:47 (6) kommentarer
Tufft ekonomiskt
Tufft ekonomiskt
Usch, nu är det riktigt tufft ekonomiskt. P har börjat stämpla! När vi var i Berlin förra veckan så besökte vi ett snabbtryckeri och beställde massa fina saker. Rollups, visitkort, blanketter och annat. Då fick P syn på att man kunde beställa stämplar. Jag vet inte vad det är med P och stämplar, men han älskar dom lika mycket som jag gillar nya telefoner och teknik.
P blir till barn på nytt, allt ska stämplas! Det kommer bli skitdyrt och tufft ekonomiskt att återställa.

Min älskling
Det är ju inte bara dåligt att P gillar att stämpla, man kan ha nytta av det också. Som när man ska packa böcker, i helgen har jag signerat mängder av böcker! Är jätteglad för varenda bok som beställs, superspännande med böcker som ska ända till Schweiz, Italien, Norge och Finland.

Sånt måste belönas, vilket jag gör på mitt vis. Med mat.
Fyllda pastasnäckor med ricotta, parmesan, spenat och lax. Sås med ajvar och creme fraiche.



/Michael
![]() |
Nu finns den |
Postat av: lanternan den 21 mar 2011, 13:02 (0) kommentarer
Lanternan goes 90's
Lanternan goes 90's
För många många år sen fick jag ett recept av en god vän (RNE). Den här vännen hade varit på en tråkig konferens, för receptet är skrivet på ett konferensblock.
Receptet heter Köttfärs på bröd. Med skivad formfranska i en gratängform, mängder av lök, tomater, tacokryddad köttfärs och tre påsar kryddbearnaisesås. Det låter verkligen hemskt, men det var så det skulle smaka i början av nittiotalet antar jag.

Jag hittade receptet och lade det till min samling för snart två år sen. Eftersom jag vill ha en bild till alla mina recept så var jag bara tvungen att laga rätten och fotografera. Dock uppgraderade jag receptet lite.
Formfranska, tacokrydda, fler tomater, tog bort löken och lade till fetaost. Bearnaisesåsen var tvungen, likaså osten.




Serverad med sallad, den här rätten blir man mätt av!
/Michael
Postat av: lanternan den 17 mar 2011, 19:34 (5) kommentarer
Vårkänslor i Berlin!
Vårkänslor i Berlin!
Jag kan inte låta bli att skryta med årets första utomhusfrukost på balkongen. Solen värmer och det känns som om kaffet smakar bättre bara för att man är ute.

Vi kom ner till lägenheten igår, nästan alla krukväxter har överlevt. Det är olivträdet (trodde det skulle vara mest tåligt) som ser lite hängigt ut.
Oftast så planerar vi tysklandsresorna med lite framförhållning men den här gången bestämde vi oss så sent som i fredags.
Vilken känsla det är när trottoarer och gator är sopade, då är det vår. I slutet av vintern och början av våren tycker jag att det är jobbigt och mår halvkass. Men nu, när man verkligen ser att våren är här och hur buskarna börjar få små små bladskott.


Charlotta & Calle på Matrepubliken har tagit Ida på orden. "Du ska inte tro det blir sommar, ifall inte nå´n sätter fart." och odlar tomatplantor. Tyvärr så är ju P och jag inte så snälla mot våra växter utan har tränat dem till att klara sig utan vatten i två-tre månader. Därför kan vi inte odla tomater eller annat. Vi brukar se till att våra plantor tas om hand av Fröken M och Pappa P, sen är det bara åka förbi och skörda med jämna mellanrum.
Finalrysare
I går var det ju final i mello. Vi gjorde som förra året besökte en lokal som visade live-sändningen. Konstig känsla att sitta i Berlin, bland sverigeälskande tyskar och titta på schlager. Vi var inte de enda svenskarna som hittat dit, runt om i lokalen hörde man kommentarer på svenska.
Förra året så var ju internetuppkopplingen lite underdimensionerad eller om det var belastningen på svt:s servrar. Samma sak i år, när omröstningen var som allra mest spännande försvann bilden, vilket satte igång enorma protester för de som inte förstod vad som sas. Sen precis innan Danny och Erik skulle få sina domar... försvann även ljudet. Det var som värsta thrillern. Erik vann, till P:s och halva lokalens förtjusning.
/Michael
Postat av: lanternan den 13 mar 2011, 09:08 (6) kommentarer
Snabba fredagstipset!
Snabba fredagstipset!
Höll ju nästan på att glömma middagstipset idag. Det har varit ett par omtumlande dagar med jobb som vanligt och intervjuer om boken. Nervöst och spännande.
På kokaihop.se är ju intervjun svår att missa :) förstasidan! Jäklar vad kul.
Har även fått meddelanden från en vän, som tog en nät-paus och kom tillbaka! Inbillar mig att jag har lite med det att göra.
Receptet kommer från MrsMJ som plöjer lika många tidningar och recept som jag. MrsMJ registrerade sig som medlem för längesedan men har i dagarna lagt upp sina första recept, det är också riktigt skoj!


Prickig fisk
400 gram torskrygg
svarta sesamfrön (från asiatisk butik)
vita sesamfrön
salt
peppar
smör
1 st fänkål
2 st avocado
3 msk creme fraiche
3 msk majonnäs
några droppar citronsaft
Skär fänkålen med en mandolin eller supertunnt med kniv. Dela avocadon, gröp ur och skär i tärningar. Vänd ner fänkål och avocado i en bunke med creme fraiche och majonnäs. Smaka av med citronsaft.
Salta och peppra fisken, bryn lätt i smör på båda sidor. Vänd runt i en blanding av sesamfröerna. Stick i en stektermometer och sätt in fisken i 175 graders ugn tills fisken når 50-52 grader.

Blixtdessert
1 burk mango i sockerlag
1,5 dl mascarponeost
1 tsk vaniljsocker
Låt mangobitarna rinna av, mixa med en mixerstav. Mosa mascarponeosten med vaniljsockret. Skeda lager av mango och mascarpone i glas och servera.
/Michael
Postat av: lanternan den 11 mar 2011, 14:46 (5) kommentarer
Smarta tips
Smarta tips
När man surfar runt på de viktigaste bloggarna på kvällen, kan man få riktigt bra tips.
Perfekta Prinsessan Pernilla har ett knep för att få sin sambo att dammsuga. Hon bjuder på varma mackor. Jag skulle helt klart vara beredd att käka varma mackor en gång i veckan för att få städat.
Antar att det är just mutor som gäller. Själv blir jag en hejjare på att vika tvätt om jag får glass.

P älskar att diska bara man förser hushållet med roliga svampar och diskborstar

Att lyssna
Man kan kanske få för sig att P alltid ligger lågt. Men så är det inte, där finns regler och principer. P är en nitisk källsorterare, världens bästa textkorrigerare och min idol. Det är bara det att ibland så låtsas jag inte lyssna. Det är vid de tillfällena som stavningen är lite si och så. Ord och bokstäver kan trilla bort, sån är jag.
Vet ni förresten vad det här är?

Det är beviset för att jag lyssnar och lär. Alla som använder kontaktlinser vet att dom kommer i små plastförpackningar med en metallfolie som lock. Dessa är jag sedan flytten till P tvingad att separera och recycla.
Dagens matbild blir P:s korvwok. P tar nämligen hand om alla rester jag producerar. Ni minns kanske den blommiga korvgrytan, spillet blev en korvwok.


/Michael
Postat av: lanternan den 8 mar 2011, 19:23 (2) kommentarer
Bästa dagen i mitt liv?
Bästa dagen i mitt liv?
Vad svårt det är att gradera saker. Inte strösocker för det är så precist, en deciliter är liksom en deciliter. Då är det värre med mjöl. För att inte tala om bästa dagen i mitt liv. Var det när jag föddes? Eller var det bästa dagen min mammas liv? Vad hände då när min lillebror föddes två år efter och sen tre år efter det kom brorsa nummer två... Var det när jag lärde känna S, eller när jag gifte mig med P?
Om man kan ha flera bästa dagar i sitt liv så är det idag. För kokaihop har fått nya kläder och dom ringde från tryckeriet för att berätta att min bok är klar!
Japp det är sant, jag har gjort en bok och den är klar! Inom kort kommer den börja säljas, det känns helt overkligt.
Sweet
För att få med något matrelaterat så kommer här MrsMJ:s fantastiska cupcakes. Visst är dom snygga?

Double sweet
Det verkar ha varit gourmethelg! Carol hade med sig en bit av sin Key Lime Pie.
Vi hörs!
/Michael
P.S. Så här ser boken ut, håll utkik:
Postat av: lanternan den 7 mar 2011, 13:49 (12) kommentarer
För ditt leende!
Döm inte
Döm inte boken efter omslaget brukar man ju säga. Det gäller inte bara böcker! På mässan fanns jättemontrar otroligt påkostade och så fanns det väldigt enkla montrar. Ett bord, några konserver att provsmaka. Men jäklar vad goda sardiner de marknadsförde.

Köpte ett par burkar och gjorde en av världens snabbaste förrätter. Bara ett par sardiner, en näve oliver, tomat och minimozzarella. P fixade några vitlöksbröd och sen var det klart!


Sen gjorde vi en enkel huvudrätt på lättrökt Bjärekyckling, kokt majskolv, lite sallad och smaksatt keso.

Lite sött för att man inte ska bli trött. En hemlagad chokladsås, några kulor glass, maräng och en skivad banan.


För ditt leende
Häromdagen var jag tvungen att uppsöka vårdcentralen. Jag var ju väldigt kaxig när P mådde dåligt och retade honom. Men somliga straffas omgående. Min vårdcentral, som numera också är P:s vårdcentral har kanonbra öppettider. Så när jag kom hem från Borås med tåget gick jag till doktorn. Man behöver inte boka tid utan det är bara att trilla in. Det tog 30 sekunder från det att jag kom in till doktorn tills dess att jag var på väg ut. Då hade han konstaterat att jag behövde lite penicillin mot halsfluss.
Under promenaden till apoteket tänkte jag på alla som klagar på köer och hur omöjligt det är att kontakta vårdcentralen. Jag har inget att klaga på.
På apoteket var det några personer före och när det blev min tur gick jag fram till kassan med min legitimation. Fick min medicin och betalade. När jag skulle gå så sa tjejen -Här ska du få en rabattkupong. -Oj tack, sa jag. -För att du log när du kom fram.
Jag blev glad att hon blev glad. Tänk så lite som behövs.
/Michael
Oj, vad jag fick leta innan jag hittade den här bilden. Jag minns filmen jättetydligt, tror vi hade en bok från Disney när Bernard och Bianca reser i en tom sardinburk.

Postat av: lanternan den 4 mar 2011, 17:58 (6) kommentarer
Tips inför fredag
Tips inför fredag
Här kommer ytterligare ett middagstips, snabblagat och perfekt till en fredagskväll.
Men innan matlagningen. Startar vi med en liten drink. Mosa lite frysta blåbär och hallon med några centiliter vodka och en tesked sirap i varje glas. Fyll på med fruktsoda.


Fisk i champagne
Fisk är snabblagat. P ville laga fisken. Strimlad purjolök, några lagerblad, fiskfond, vatten och champagne fick koka upp i en gryta.

Under tiden fräste jag lite lök, vitlök, sparrisbitar och arborioris i olivolja.
P silade bort purjo och kryddor. Sen rullade vi fiskfiléerna med skinnsidan inåt, då håller de formen.
Jag lånade lite av P:s fiskfond, spädde risotton med lite vatten och champagne i omgångar. När det var ett par minuter kvar, lade P ner fisken i sin fond.

Jag tillsatte en näve parmesan till riset, fisken togs upp och vi rundade av fonden med lite vispad grädde.
Klart att servera.

Dessert
När jag var och handlade så hittade jag fina rosa späda rabarber, var helt enkelt tvungen att köpa ett par. Skar små stavar, kokte upp med två deciliter vatten och lite socker. Medan vi käkade fisken så stod rabarbern i kylskåpet och blev kallt. Lite lättvispad grädde och några mandelbiskvier, krångligare behöver det inte vara en fredagskväll.

/Michael
P.S. Man måste inte använda äkta champagne, det finns finfina mousserande alternativ.
Postat av: lanternan den 2 mar 2011, 21:18 (4) kommentarer
Premiärlejon
Premiärlejon
Det är verkligen något visst med premiärer. Spelar ingen roll om det skulle vara teater, bio, ny restaurang eller tvprogram.
S och jag har alltid varit lite förtjusta i BigBrother, jag vet... Det går bra att håna mig lite. Men känslan av att inte bry sig om någonting lockar. Vanligtvis så måste man sköta sitt jobb, städa, passa tider, uppföra sig och passa in. Men som BB-deltagare så kan man uppenbarligen slappna av.
Att S och jag skulle göra succé i programmet är givet, efter ett par glas vin så är vi världsmästare på att uppvigla folk till både det ena och det andra.
När det är premiär så bjuds det ofta på vin och god mat, även hemma hos S. Tjejen verkar tappat lite av matlagningsgnistan överlät menyvalet till mig. Vi åkte till City Knalleland och provianterade. Kalv, tomater, saffran, citron, persilja, polenta och lite annat.
Ossobuco
Ossobuco är lååångkok, vi gjorde en variant. Brynte kalvköttet, tärnade tomat, kryddade och hällde på (rött) vin, sen fick det puttra. Sen kokte vi polenta, tillsatte parmesan och hällde i en form och sen fick polentan stelna.
Finhackad vitlök, rivet citronskal och persilja förbereddes till gremolatan.
Precis innan servering stekte vi bitar av polentan, vilken fest!


Jag känner en tjej
Till dessert blev det en blåbärspanna cotta och espresso. För man behöver något sött om man ska orka vara vaken en söndagskväll. S skötte panna cottan utan problem.

Jag känner en tjej som för många år sen skulle använda gelatinblad för första gången. Hon började helt rätt! Tog fram rätt antal gelatinblad, lade dessa i vatten några minuter. Lyfte upp dom ur vattnet och kramade ur dom (precis som instruktionen säger) OCH SLÄNGDE DOM. Tog sedan vattnet från blötläggningen och kokte upp tillsammans med resten. Jag lovar att den rätten stelnade aldrig och jag kan inte sluta skratta åt berättelsen.
Vi får se om årets BB-deltagare är lika underhållande som Peter, Jacob, Kitty och Ulrika var 2002.
/Michael
Postat av: lanternan den 1 mar 2011, 10:21 (1) kommentarer
SENASTE INLÄGGEN
- Hejdå vintern...
- Sant eller falskt
- Bjudningshelg
- Vi som firar
- Jag ber om ursäkt...
- Missuppfattning
- Vårt nya hem
- Kanelbullar
- Smider planer
- Göteborg, Berlin, Schweiz och Oslo
- Äntligen!
- Inte så cool
- Veckorapport
- Jädra gubbe med gråa hår
- Hej & hej då!
- Crazy trip
- Här kommer lilla Ludde!
- Kidnappad
- Nu tar jag lite paus
- De små sakerna
ARKIV
okt 2012
sep 2012
aug 2012
jul 2012
jun 2012
maj 2012
apr 2012
mar 2012
feb 2012
jan 2012
dec 2011
nov 2011
okt 2011
sep 2011
aug 2011
jul 2011
jun 2011
maj 2011
apr 2011
mar 2011
feb 2011
jan 2011
dec 2010
nov 2010
okt 2010
sep 2010
aug 2010
jul 2010
jun 2010
maj 2010
apr 2010
mar 2010
feb 2010
jan 2010
dec 2009
nov 2009
okt 2009
sep 2009
aug 2009
jul 2009
jun 2009
maj 2009

